NVL Top League 2022/23

04 / mars 2023
„Дунав” и „Миньор” спечелиха двете групи във Висшата лига
Ясни са отборите, които продължават напред в битка за място в Елита

„Дунав” спечели група Изток без нито една загуба през сезона. Първенец в Западната група пък е тимът на „Миньор” с 11 победи и 2 загуби.

Ясни са отборите от Висша лига, които продължават напред в битката за спечелване на място сред елита в Ефбет Супер Волей. Състезанието продължават отборите от Топ 4, а първите срещи ще са следващата събота. Отборите ще играят два мача като тимът с по-предно място в редовния сезон ще определи реда на домакинствата. При равенство в двата мача ще се играе „златен гейм” за определяне на победител.

Ето и двойките за следващата фаза:
„Дунав” – „Звездец”
„Миньор” – „Родопа”
„Раковски 1964” – „Ботев”
„Етрополе” – „Черноморец Бяла 2008”

„Черноморец Бяла 2008” 3-0 „Арда”

„Арда” загуби с 0-3 гейма от „Черноморец Бяла 2008” и не успя да си осигури място в Топ 4 на НВЛ Висша лига – група „Изток”.

Гостите от Кърджали поведоха в началото на мача при 3-1. Домакините изравниха за 7-7. При 8-8 „Черноморец Бяла 2008” реализираха 5 поредни точки и поеха лидерството, което не допуснаха да им бъде отнето до края. Така тимът от Бяла поведе с 1-0 гейма след 25-18.
Втората част започна силно за домакините, които поведоха с 3-0, но гостите изравниха бързо – 4-4. Последва нова серия за „Черноморец Бяла 2008” за 7-4, които задържаха разликата за 12-9, когато „Арда” реализира 3 поредни, за да изравни. Домакините отвърнаха със същото – поредица от 3 точки и до края не допуснаха обрат, за да спечелят с 25-19.
Третият гейм започна оспорвано с лек превес на домакините от Бяла. При 11-10 за домакините, последва поредица от 3 точки за 14-11. „Арда” се опитаха да променят ситуацията, но не успяха да обърнат резултата и загубиха с 20-25.

„Раковски 1964” 2-3 „Дунав”
В битка за първото място в групата,  „Дунав” победи трудно като гост „Раковски 1964” след тайбрек.
„Раковски 1964” направи сериозна заявка в началото, повеждайки с 3-0, 10-3. Играта продължи оспорвано, но без възможност за „Дунав” да намали разликата до 24-15, когато гостите реализираха 5 поредни точки, но все пак загубиха с 20-25.
Вторият гейм започна оспорвано с лек превес за гостите, но при изоставане 7-9 с 5 поредни точки поведоха с 12-9. „Раковски 1964” поведе убедително в края на гейма 22-16, но „Дунав” отново показа, че не се отказват до последния сигнал и с 5 поредни точки в актива си, намали изоставането си до 1 точка – 21-22. Все пак домакините „затвориха” гейма в своя полза при 25-23.
Третият сет предложи на публиката нова поредица от силни емоции и оспорвана игра. През целия гейм „Раковски 1964” имаха преднина – 8-6; 13-10; 19-16; 22-18. В самия край „Дунав” изравни (23-23), домакините получиха възможност да спечелят мача при 24-23, но не успяха и в крайна сметка загубиха гейма при 27-25.
В четвъртия гейм „Дунав” продължиха уверено и поведоха 4-2; 8-4; 12-8. До края домакините не успяха да променят ситуацията и се стигна до равенство в геймовете след 17-25.
В тайбрека „Дунав” продължи да бъде по-резултатният отбор на терена – 6-3; 8-4. В крайна сметка тимът от Русе стигна до победа след 15-10 и завърши редовния сезон от първенството без загуба.

„Родопа” 3-0 „Попово 09”
Мачът от последния 10 кръг на НВЛ Висша лига – група „Изток” между отборите на „Родопа” и „Попово 09” се игра в началото на февруари и тимът на домакините победи с 3-0 гейма. Така тимът от Попово завърши сезона без победа.
„Родопа” поведе с 3-1. Резултатът беше изравнен при 7-7. Последваха силни минути и за двата тима. При 13-13 водачеството бе поето от гостите – 15-14, но домакините от Смолян записаха 3 поредни точки за 17-15. Последва ново равенство 17-17, след което „Родопа” отново реализиха 3 поредни и успяха да „затворят” гейма в своя полза при 25-20.
Втората част гостите започнаха много силно и поведоха със 7-1. Но тимът от Смолян реализира 5 поредни за 6-7, успя да изравни при 8-8 и дори да поведе за 10-8. Втората част на гейма „Родопа” показа по-добра игра и спечели при 25-16.
Третият гейм започна оспорвано с лек превес на домакините до 10-10, когато напред излезе отборът на „Попово 09” – 12-10. Домакините изравниха при 14-14. Последваха размени на лидерството, а при 24-23 и при 27-26 „Попово 09” пропуснаха две възможности да спечелят гейма, а домакините се възползваха от своята втора възможност и спечелиха мача след 29-27.
В група Запад в последния допълнителен кръг при Топ 4 и Последните 4 предложи интересни сблъсъци.

“Етрополе” 1-3 “Звездец”
„Етрополе” и „Звездец” предложиха на публиката пореден интересен сблъсък, в който домакините не успяха да вземат реванш за загубения финал в Money + Купа Висша Лига България 2023.
Домакините поведоха с 4-2, но гостите от Горна Малина обърнаха при 7-6. „Етрополе” веднага си върна лидерството 9-7. Последваха интересни минути, в които гостите не успяха да стигнат до ново равенство и в крайна сметка загубиха при 25-21.
Вторият гейм започна по идентичен начин – 4-2. При 5-3 флот сервис на Георги Бирбочуков затрудни посрещането на противника и изведе гостите напред - 6-5. „Звездец” продължи да затруднява противника на сервис и поведе 10-8; 17-12. В края на гейма при 23-19 домакините отвърнаха със силен начален удар и изравниха 23-23. Последваха оспорвани минути като в крайна сметка гостите спечелиха при 27-25.
„Звездец” продължиха със силната игра и поведоха с 5-1 като бяха по-резултатния тим на терена до 18-18. Домакините не успяха да поведат и въпреки добрите си разигравания загубиха гейма с 23-25.
Четвъртата част започна оспорвано 4-4; 7-7. При 10-10 „Звездец” реализира 4 поредни точки и пое лидерството. В края на гейма „Етрополе” показа добра игра и със силен начален удар успя да се доближи до 22-23, но грешка при сервис прекъсна серията от поредни точки и устрема за изравняване. При първата възможност да „затворят” гейма „Звездец” допуснаха грешка при начален удар, но при втората възможност успяха и спечелиха мача след 25-23.

„Миньор” 3-0 „Ботев”
Мачът започна оспорвано – 3-3; 6-6. След 8-8 лидерството беше поето от домакините 11-8, които не допуснаха тимът от Луковит да достигне до обрат и спечелиха гейма при 25-19.
В началото на втората част „Ботев” имаше леко предимство 6-4, което успяха да задържат до 17-17. Последваха оспорвани минути, в които двата отбора разменяха водачеството. При 24-23 „Ботев” не успяха да изравнят геймовете, а „Миньор” поеха нещата в свои ръце и спечелиха с 26-24.
В началото на третия гейм домакините започнаха с 4-0. Тимът от Луковит изравни при 7-7. Последваха силни минути за домакините, които поведоха отново с 14-9. „Миньор” продължи да бъде по-резултатният отбор и спечели при 25-18.

„Изгрев” 3-2 „Сливнишки герой”
Отборите на „Изгрев” и „Сливнишки герой” направиха истинско дерби в мач без значение за класирането, в който домакините победиха с 3-2 гейма.
Още от самото начало се видя, че и двата тима няма да подценят мача и ще осигурят зрелищен сблъсък. „Изгрев” поведе с 3-1, а „Сливнишки герой” взе преднина при 5-4. Последваха интересни минути и оспорвана игра – 8-8; 11-11; 14-14; 19-19. В края предимството беше за гостите 23-21, но домакините от Ябланица успяха да изравнят за 24-24. И двата отбора бяха твърдо решени да спечелят. „Сливнишки герой” пропуснаха цели 5 възможности да спечелят, а домакините успяха при своята трета възможност при 33-31.
Във втория гейм двата отбора продължиха в същия дух. „Сливнишки герой” поведоха с 8-5, но „Изгрев” изравниха бързо – 9-9, и поведоха с 12-10. Последваха силни разигравания за домакините и сериозна преднина при 17-11, която не допуснаха да бъда стопена изцяло и спечелиха с 25-22.
В началото на третия гейм „Сливнишки герой” поведоха със 7-3. Отборът на Ябланица не успя да промени ситуацията до края и в крайна сметка загуби с 18-25.
„Изгрев” поведе в четвъртия сет 3-1, гостите изравниха за 3-3 и последваха оспорвани минути – 4-4; 7-7. Тимът от Сливница поведе с 11-8, а домакините изравниха при 14-14. В края на гейма отборът на Ябланица излезе напред 21-19, но последва силна серия от 4 поредни точки за противника за 23-21. Стигна се до ново равенство 23-23, но в крайна сметка „Сливнишки герой” изравниха в геймовете след 25-23.
Двата тима продължиха битката в оспорван тайбрек, в който „Изгрев” успяваха да поведат, но „Сливнишки герой” стигаха до равенство. Но домакините поведоха с 3 при 11-8 и успяха да задържат преднината си до края, за да спечелят с 15-12.

„Софийски университет” 3-1 „Септември про синема”
Другият мач между отборите в дъното на таблицата също предложи интересни волейболни моменти. В крайна сметка „Софийски университет” стигна до победа и бетонира оставането си във Висшата лига след резултат 3-1.
 „Софийски университет” поведе от самото начало – 3-1, 11-4. До края на гейма  „Септември про синема” не успя да промени нищо в резултата и загуби при 19-25.
Вторият сет започна силно за гостите 5-1, но „Софийски университет” изравни бързо – 5-5. Последва оспорвана игра и размяна на водачеството. Домакините излязоха напред със 17-12, но при 22-22 резултатът беше изравнен. Все пак тимът от София успя да спечели с 25-22.
В началото на третия гейм лек превес имаха „Софийски университет”: 6-4. Последва равенство 7-7 и много оспорвана игра с промени в лидерството. При изоставане 17-19 домакините реализираха 4 поредни точки, за да излязат напред 21-19. Софиянци пропуснаха да спечелят мача при 24-23, а гостите реализираха 3 поредни и записаха гейма в своя актив след 26-24.
Домакините стартираха силно четвъртия сет и бързо успяха да натрупат солидна преднина 14-6. Устремът им продължи и спечелиха гейма и мача след 25-11.