NVL Top League 2022/23

11 / mars 2023
Изтокът победи Запада в първите мачове от четвъртфиналните плейофи
Решаващите двубои са на 14 март

Отборите от група Изток доминираха в първите мачове от четвъртфиналите в НВЛ Висша лига.

Според регламента в първенството тази година, отборите от Топ 4 в двете групи Изток и Запад ще играят помежду си два мача, а при равенство в срещите победителят ще се определи след златен гейм.

Съобразно класирането от редовния сезон, отборите се разпределят на 4 (четири) двойки, както следва:

Двойка А: 1-и от Изток с 4-и от Запад
Двойка B: 2-и от Изток с 3-и от Запад
Двойка C: 3-и от Изток с 2-и от Запад
Двойка D: 4-и от Изток с 1-и от Запад

Следващите четвъртфинални мачове, които ще се окажат и решаващи за продължаване напред към полуфиналите, са във вторник (14 март).

„Звездец" 0-3 „Дунав"
Лидерът в Национална волейболна лига Висша лига – Група Изток „Дунав" победи носителя на Money+ Купа Висша Лига България 2023 „Звездец" с 3-0 гейма.
„Дунав" започна по-добре мача и поведе убедително 4-1, 6-2. До края на гейма гостите от Русе бяха доминиращият отбор на терена и победиха с 25-13.
Вторият сет започна оспорвано с лек превес за „Дунав". Домакините от Горна Малина успяха да поведат за първи път в мача при 13-12. Последваха оспорвани разигравания, но при 16-16 гостите отбелязаха 4 поредни точки, които им дадоха добра преднина. „Звездец" бяха на точка от изравняването при 22-23, но не успяха да реализират своята възможност и загубиха с 23-25.
Третият гейм започна със 7-0 за „Дунав". Играчите на Иван Генков успяха да намалят бързо изоставането си 8-10, но гостите отново показаха по-добра игра и поведоха убедително при 18-11, която удържаха до края 25-18.

„Родопа" 3-2 „Миньор"
Шампионите на Запада „Миньор" загубиха като гост от четвъртия в група Изток – „Родопа" с 2-3.
Мачът започна оспорвано 4-4; 8-8. При равенство 11- 11 домакините от Смолян отблезяха 5 поредни точки за 16-11 и до края на гейма останаха водещият тим на терена, за да спечелят с 25-17.
Във втората част „Родопа" поведе с 3-0, но „Миньор" изравни бързо 5-5. Мачът продължи оспорвано до 15-15, когато гостите от Перник излязоха напред със 17-15. Последваха отново оспорвани минути, но в крайна сметка „Миньор" изравни геймовете след 25-19.
В началото на третия сет домакините поведоха с 5-2; 10-5. Във втората част на гейма „Миньор" успя да се приближи на 1 точка 16-17, но „Родопа" не допусна обрат и спечели с 25-21.
В четвъртия гейм гостите започнаха с 3-0, но домакините отвърнаха със същото – 3-3. „Родопа" взе лидерстовото при 10-7, „Миньор" изравни при 13-13 и поведе 14-13. След 15-15 гостите излязоха напред и спечелиха гейма с 25-22.
Домакините стартираха по-добре в тайбрека 2-0; 7-4. Тимът от Перник изравни при 8-8 и последваха оспорвани минути до самия край. „Родопа" пропусна първия мачбол при 14-13, но успя при втория опит и спечели с 16-14.

„Ботев" 1-3 „Раковски 1964"
„Раковски 1964" поведе в плейофите срещу „Ботев" като победи с 3-1.
„Ботев" стартира силно мача и поведе 2-0; 7-2; 12-4 и до края на гейма бяха по-добрият отбор на терена, за да спечелят с 25-14.
Във втория гейм отборите размениха местата си - „Раковски 1964" стартира силно 6-1; 11-4, а до края гостите от Луковит реализираха едва 11 точки и загубиха при 11-25.
Домакините продължиха да са по-добрият отбор на терена и в третия сет – 5-2; 10-6. Те задържаха убедителната си преднина до 20-14, когато след 4 поредни точки „Ботев" я стопиха значително. Гостите успяха да стигнат до изравняване в самия край на гейма 23-23, но не и да поемат лидерството и загубиха при 24-26.
В четвъртия гейм тимът от Луковит излезе начело 3-1; 6-4. Резултатът беше изравнен при 6-6, след което домакините отбелязаха 6 точки и само една за гостите – 12-7. До края на гейма „Раковски 1964" не допусна промяна и спечели мача с 25-17.

„Черноморец Бяла 2008" 3-1 „Етрополе"
Последният мач от първите срещи в плейофите отново завърши с победа за тима от група Изток като „Етрополе" успя да вземе само гейм на „Черноморец Бяла 2008".
Мачът започна силно за домакините, които поведоха с 5-1, а до средата на гейма удвоиха преднината си 16-8. До края „Черноморец Бяла 2008"  не допусна сериозни грешки и успя да реализира добри атаки, за да спечели с 25-17.
Вторият гейм започна оспорвано 3-3; 6-6. При 8-7 „Черноморец Бяла 2008" реализираха 6 поредни точки, за да поведат с 14-7. В края на гейма „Етрополе" спаси цели 3 геймбола и от 24-19 стопиха разликата до 24-22,  но домакините се възползваха от четвъртата си възможност и спечелиха с 25-22.
В третия гейм по-добрият отбор в началото беше „Етрополе", които поведоха с 5-3; 7-4. При 6-9 домакините успяха да изравнят за 9-9, но гостите отговориха по същия начин и отново поведоха 12-9. В този гейм „Етрополе" показаха по-добра и спечелиха с 25-18.
Четвъртата част започна оспорвано 5-5; 7-7. „Черноморец Бяла 2008" поведоха при 14-10, но резултатът беше изравнен при 16-16. Последваха оспорвани разигравания и размяна на лидерство. В самия край „Етрополе" спаси мачбол и изравни за 24-24. „Черноморец Бяла 2008" пропуснаха още една възможност да спечелят гейма, но реализираха третата за 27-25 и са само на победа от полуфиналния кръг.

„Както прогнозираха всички специалисти се получи много интересен и равностоен мач и до последно не се знаеше кой ще излезе краен победител от срещата. Да си пожелаем такива емоции и във втората среща.“
Милен Стоянов, ст. треньор на ВК „Черноморец Бяла 2008"