NVL Top League 2022/23

26 / mars 2023
Раковски 1964 е новият шампион във Висша Лига и ще играе в елита от сезон 23/24
Тимът от Севлиево е новият член на Ефбет Супер Волей

Отборът на Раковски 1964 Севлиево грабна титлата за сезон 2022/2023 във Висша Лига след като в Големия Финал, игран тази неделя в зала “Иван Вазов”, гр. Стара Загора, надви с 3-1 опонентите си от Дунав Русе.

Освен званието “шампиони”, състезателите от Севлиево “резервираха” и директен билет за Ефбет Супер Волей от следващия сезон. Русенци пък все още запазват своите шансове да се присъединят към мъжкия ни елит от 2023/2024, като на 05.04.2023г. ще играе плейаут с 11-тия в Ефбет Супер Волей - като кръг преди приключването на редовния сезон е ясно, че това ще е отборът на Марек Юнион Ивкони.

Във Финала, изигран пред над 300 зрители, както Дунав Русе, така и Раковски 1964 дадоха максимума от себе си. И двата отбора се радваха на собствени привърженици, които бяха пропътували разстоянието до Стара Загора, за да подкрепят любимците си.

За радост на волейболните фенове в града на липите, двата тима, състезаващи се в Група Изток, показаха борбеност и характер, освен добри волейболни умения.

Мачът започна оспорвано с лек превес за Дунав - 7-5; 10-7. В средата на гейма символичните домакини поведоха с 4 точки - 15-11. Раковски 1964 намалиха изоставането си до 17-18. В края на гейма, тимът от Севлиево на два пъти се възползва от възможността за видеочек, но това само потвърди първоначалното решение на съдиите. Дунав победи с 25-21.

В началото на втория гейм Раковски 1964 поведоха с 3-1, но Дунав веднага изравниха за 3-3. Последваха оспорвани минути, а при 8-8 отборът от Севлиево отбеляза 3 точки подред, за да излезе начело - 11-8. Дунав се доближиха в резултата до 17-18, но не успяха да стигнат до равенство. При изоставане с 4 точки 19-23 тимът от Русе реализира 3 поредни, но не успя да обърне резултата и загуби с 22-25.

Символичните гости от Раковски 1964 поведоха ударно с 8-4 в началото на третия гейм, но интригата в гейма и в мача тепърва започна. Дунав Русе изравни при 10-10. Раковски отново взе лек превес при 18-15, но след това русенци показаха здрави нерви и двата отбора здраво “се захапаха”. В крайна сметка, в играта на нерви, тимът от Севлиево надделя и затвори гейма в своя полза за 29-27.

Това се оказа ключов от ментална гледна точка момент, тъй като в следващия гейм Раковски пое лидерството от самото начало (8-5) и повече не погледна назад като поддържаше комфортна точкова разлика (17-13, 21-17), за да спечели гейма при 25-18 и да се поздрави с крайния успех.