NVL Top League 2023/24

28 / oktober 2023
Обещаващ старт на Висшата лига
Интересни двубои в първи кръг

Сезонът във Висшата лига стартира обещаващо с оспорвани битки. В новия формат на ешалона всеки мач е важен и още от първия двубой се видя, че компромиси няма да има и всеки ще се бори само за победа.

Първенството беше открито в петък с мач между Виктория С.И.Л.А и „Миньор“, в който гостите от Перник бяха категорични и победиха с 3-0 гейма (25-22; 25-13; 25-19). Така пловдивчани не успяха да се завърнат с победа във Висшата лига.

Вицешампионите от сезон 2022/2023 „Дунав“ Русе стартираха с победа срещу тима на „Славия“, като не позволиха на младия столичен тим да премине 20 точки и в трите гейма. Така крайният резултат е 3-0 (25-17; 25-15; 25-19).

„Етрополе“ потвърдиха заявката си за първото място във Висшата лига, стартирайки с победа над „Арда“ Кърджали с 3-1 гейма (25-13; 16-25; 25-10; 25-14).
„Звездец“ също стартира с победа при гостуването си на „Изгрев“ Ябланица с 3-0 (25-19; 25-22; 25-22). Домакините показаха характер и не бяха лесен противник, а в третия гейм водеха почти през цялото време, но опитът на горномалинчани надделя.

„Ботев“ Луковит надви като домакин тима на Волейболна академия „Стойчев-Казийски“(ВАСК). Отборът на Мирослав Братанов беше безапелационен и победи с 3-0 (25-19; 25-13; 25-20).

„Черноморец Бяла 2008“ стартираха сезона с победа над „Град“ Белоградчик. Най-оспорван беше първия гейм, в който гостите успяха да надделеят след 28-26, а във втория и третия оставиха съперника на 19 точки за 3-0 гейма.

„Ботев“ Ихтиман, които се завърнаха във Висшата лига след двугодишно отсъствие, показаха голям хъс за победа и волейболни умения. Въпреки това ихтиманци не успяха да се преборят с „Родопа Смолян“  и загубиха след тайбрек, с 2-3 (19-25; 17-25; 25-21; 26-24; 10-15).

Софийски университет и „Сливнишки герой“ предложиха на публиката интересен петгеймов сблъсък, от който победители излязоха домакините от София. Те загубиха първите два гейма с 26-28 и 22-25, но в третия "избухнаха" и победиха с 25-8. Останалите два гейма също бяха в полза на Софийски университет - 25-14; 15-8.

Във втория кръг емоциите също няма да са по-малко, а с напредването на сезона градусът на настроението със сигурност ще расте.

Следващата събота (4 ноември)  сили ще премерят два от най-младите отбори във Висшата лига Виктория С.И.Л.А и ВАСК, а мачът е в София. „Миньор“ Перник пък ще са домакини на Софийски университет; „Дунав“ гостува на „Град“ Белоградчик, а завърналият се от Ефбет Супер Волей – Славия приема „Ботев“ Ихтиман.

Още във втория кръг един срещу друг ще се изправят финалистите от Money+ Купа България „Етрополе“ и „Звездец“, като мачът е в Горна Малина. „Арда“ ще е гост на „Черноморец Бяла 2008“, а „Изгрев“ на „Сливнишки герой“, „Родопа Смолян“ пък приемат у дома „Ботев“ Луковит.