Bulgaria Cup 2020 Women


BG Cup 2020 W BG Cup 2020 W Standing

best scorer(points / sets)

#14

RadostinaMarinova 5.5(22/4)

#10

VanesaIvanova 5.4(27/5)

#5

MariaYordanova 5.33(16/3)

#1

IvetaStanchulova 5.2(26/5)

#16

AlexandraMilanova 5(15/3)

best server(serve ace / sets)

#10

VanesaIvanova 1.2(6/5)

#9

NikolDankinova 0.8(4/5)

#17

SilviyaAndreeva 0.67(2/3)

#12

DarinaKumanova 0.6(3/5)

best bloker(winning blocks / sets)

#12

ViktoriaIvanova 1(2/2)

#14

IvanaEfremova 1(5/5)

#4

PolinaNeykova 0.8(4/5)

#19

ViolinaNikolova 0.75(3/4)

#15

MariyaKrivoshiyska 0.75(3/4)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#4

GalinaKarabasheva 61%(11/18)

#9

MarielaSalieva 52%(22/42)

#19

MarielaGerenova 43%(10/23)

#18

KristinaYordanova 43%(12/28)

#17

GerganaPetrova 33%(8/24)

attack - excellent %spike point / all spikes

#16

AlexandraMilanova 88%(14/16)

#11

VictoriaGrigorova 73%(8/11)

#7

VanyaVarbanova 69%(18/26)

#14

RadostinaMarinova 62%(18/29)

#17

SilviyaAndreeva 62%(8/13)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Ivanova V.
(SLAVIA)
MIDDLE B. 2  
Efremova I.
(CSKA)
SPIKER 1  
Hristoskova D.
(MARITZA)

SPIKER 2  
Andreeva S.
(MARITZA)
MIDDLE B. 1  
Saraivanova D.
(SLAVIA)
SETTER 1  
Papanova V.
(BEROE)
LIBERO 1  
Mihaylova M.
(CSKA)
  • LIBERO 2  
    Gerenova M.
    (SLAVIA)
  • SETTER 2  
    Stanoeva N.
    (SLAVIA)
  • MIDDLE B. 3  
    Krivoshiyska M.
    (KAZANLAK)
  • MIDDLE B. 4  
    Nikolova V.
    (BEROE)
  • OPPOSITE 2  
    Marinova R.
    (BEROE)
  • SPIKER 3  
    Dankinova N.
    (SLAVIA)
  • SPIKER 4  
    Naydenova D.
    (BEROE)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Ivanova V.
(SLAVIA)
MIDDLE B. 2  
Efremova I.
(CSKA)
SPIKER 1  
Hristoskova D.
(MARITZA)

SPIKER 2  
Andreeva S.
(MARITZA)
MIDDLE B. 1  
Saraivanova D.
(SLAVIA)
SETTER 1  
Papanova V.
(BEROE)
LIBERO 1  
Mihaylova M.
(CSKA)
  • LIBERO 2  
    Gerenova M.
    (SLAVIA)
  • SETTER 2  
    Stanoeva N.
    (SLAVIA)
  • MIDDLE B. 3  
    Krivoshiyska M.
    (KAZANLAK)
  • MIDDLE B. 4  
    Nikolova V.
    (BEROE)
  • OPPOSITE 2  
    Marinova R.
    (BEROE)
  • SPIKER 3  
    Dankinova N.
    (SLAVIA)
  • SPIKER 4  
    Naydenova D.
    (BEROE)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Ivanova V.
(SLAVIA)
MIDDLE B. 2  
Efremova I.
(CSKA)
SPIKER 1  
Hristoskova D.
(MARITZA)

SPIKER 2  
Andreeva S.
(MARITZA)
MIDDLE B. 1  
Saraivanova D.
(SLAVIA)
SETTER 1  
Papanova V.
(BEROE)
LIBERO 1  
Mihaylova M.
(CSKA)
LIBERO 2  
Gerenova M.
(SLAVIA)
SETTER 2  
Stanoeva N.
(SLAVIA)
MIDDLE B. 3  
Krivoshiyska M.
(KAZANLAK)
SPIKER 3  
Dankinova N.
(SLAVIA)
MIDDLE B. 4  
Nikolova V.
(BEROE)
SPIKER 4  
Naydenova D.
(BEROE)
OPPOSITE 2  
Marinova R.
(BEROE)