NVL Top League 2019/20


  • 15/11/2019 - 18:00

    LYULIN

    TETEVEN VOLLEY

    1 - 3

    20/25  25/20  19/25  25/27

  • 16/11/2019 - 17:00

    GRAD

    BOTEV IHTIMAN

    3 - 0

    25/17  25/17  25/20

  • 16/11/2019 - 18:00

    SLIVNISHKI GEROY

    MINYOR

    3 - 2

    21/25  25/23  20/25  25/20  15/12

  • 16/11/2019 - 18:00

    BOTEV LUKOVIT

    ZVEZDETS

    3 - 2

    25/18  25/15  22/25  22/25  15/11

  • 16/11/2019 - 18:00

    RAKOVSKI 1964

    BEROE 2016

    2 - 3

    25/20  23/25  21/25  25/19  14/16

  • 16/11/2019 - 18:00

    TSAREVO

    VICTORIYA VOLLEY

    0 - 3

    34/36  20/25  15/25

  • 16/11/2019 - 18:00

    LOKOMOTIV PLD

    CHERNOMORETS BYALA 2008

    1 - 3

    25/23  20/25  21/25  16/25

  • 22/11/2019 - 18:00

    DEYA SPORT

    RAKOVSKI 1964

  • 23/11/2019 - 14:00

    MINYOR

    BOTEV LUKOVIT

  • 23/11/2019 - 16:00

    VICTORIYA VOLLEY

    LOKOMOTIV PLD

  • 23/11/2019 - 17:00

    BOTEV IHTIMAN

    SLIVNISHKI GEROY

  • 23/11/2019 - 18:00

    TETEVEN VOLLEY

    GRAD

  • 23/11/2019 - 18:00

    ETROPOLE

    LYULIN

  • 24/11/2019 - 18:00

    BEROE 2016

    TSAREVO

    
15/11/2019 - 18:00

LYULIN

TETEVEN VOLLEY

1 - 3

20/25  25/20  19/25  25/27

16/11/2019 - 17:00

GRAD

BOTEV IHTIMAN

3 - 0

25/17  25/17  25/20

16/11/2019 - 18:00

SLIVNISHKI GEROY

MINYOR

3 - 2

21/25  25/23  20/25  25/20  15/12

16/11/2019 - 18:00

BOTEV LUKOVIT

ZVEZDETS

3 - 2

25/18  25/15  22/25  22/25  15/11

16/11/2019 - 18:00

RAKOVSKI 1964

BEROE 2016

2 - 3

25/20  23/25  21/25  25/19  14/16

16/11/2019 - 18:00

TSAREVO

VICTORIYA VOLLEY

0 - 3

34/36  20/25  15/25

16/11/2019 - 18:00

LOKOMOTIV PLD

CHERNOMORETS BYALA 2008

1 - 3

25/23  20/25  21/25  16/25

22/11/2019 - 18:00

DEYA SPORT

RAKOVSKI 1964

23/11/2019 - 14:00

MINYOR

BOTEV LUKOVIT

23/11/2019 - 16:00

VICTORIYA VOLLEY

LOKOMOTIV PLD

23/11/2019 - 17:00

BOTEV IHTIMAN

SLIVNISHKI GEROY

23/11/2019 - 18:00

TETEVEN VOLLEY

GRAD

23/11/2019 - 18:00

ETROPOLE

LYULIN

24/11/2019 - 18:00

BEROE 2016

TSAREVO

Standing

TL Pool A

  

Won

Points

MINYOR

3

10

TETEVEN VOLLEY

3

9

BOTEV LUKOVIT

3

8

LYULIN

2

6

GRAD

2

6

ZVEZDETS

1

4

SLIVNISHKI GEROY

1

2

BOTEV IHTIMAN

1

2

ETROPOLE

0

1

TL Pool B

  

Won

Points

BEROE 2016

3

7

VICTORIYA VOLLEY

2

8

CHERNOMORETS BYALA 2008

2

7

LOKOMOTIV PLD

2

6

DEYA SPORT

2

4

TSAREVO

1

2

RAKOVSKI 1964

0

2

Standing

TL Pool A

Top League Pool A Top League Pool A Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

MINYOR

10

4

3

1

11

4

355

322

2

1

0

1

0

0

2.75

1.102

-

TETEVEN VOLLEY

9

3

3

0

9

1

251

221

2

1

0

0

0

0

9.00

1.136

-

BOTEV LUKOVIT

8

3

3

0

9

2

259

191

2

0

1

0

0

0

4.50

1.356

-

LYULIN

6

4

2

2

7

7

333

321

1

1

0

0

1

1

1.00

1.037

-

GRAD

6

4

2

2

7

7

301

309

1

1

0

0

1

1

1.00

0.974

-

ZVEZDETS

4

4

1

3

7

9

342

354

1

0

0

1

2

0

0.78

0.966

-

SLIVNISHKI GEROY

2

3

1

2

3

8

203

255

0

0

1

0

0

2

0.38

0.796

-

BOTEV IHTIMAN

2

4

1

3

3

11

287

332

0

0

1

0

0

3

0.27

0.864

-

ETROPOLE

1

3

0

3

2

9

230

256

0

0

0

1

0

2

0.22

0.898

-




Top League Pool A Top League Pool A Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Top League Pool A

Guest Team

BOTEV I

BOTEV L

ETROPOL

GRAD

LYULIN

MINYOR

SLIVNIS

TETEVEN

ZVEZDET

Home Team

BOTEV IHTIMAN (BOTEV I)

0 - 3

0 - 3

BOTEV LUKOVIT (BOTEV L)

3 - 0

3 - 2

ETROPOLE (ETROPOL)

2 - 3

0 - 3

GRAD (GRAD)

3 - 0

3 - 1

LYULIN (LYULIN)

0 - 3

1 - 3

MINYOR (MINYOR)

3 - 1

SLIVNISHKI GEROY (SLIVNIS)

0 - 3

3 - 2

TETEVEN VOLLEY (TETEVEN)

3 - 0

ZVEZDETS (ZVEZDET)

1 - 3

3 - 0

TL Pool B

Top League Pool B Top League Pool B Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

BEROE 2016

7

3

3

0

9

5

308

298

0

1

2

0

0

0

1.80

1.034

-

VICTORIYA VOLLEY

8

4

2

2

10

6

368

341

2

0

0

2

0

0

1.67

1.079

-

CHERNOMORETS BYALA 2008

7

4

2

2

10

9

427

413

0

1

1

2

0

0

1.11

1.034

-

LOKOMOTIV PLD

6

3

2

1

7

5

276

252

0

2

0

0

1

0

1.40

1.095

-

DEYA SPORT

4

3

2

1

7

7

306

316

0

0

2

0

1

0

1.00

0.968

-

TSAREVO

2

3

1

2

4

8

262

291

0

0

1

0

1

1

0.50

0.900

-

RAKOVSKI 1964

2

4

0

4

5

12

349

385

0

0

0

2

1

1

0.42

0.906

-




Top League Pool B Top League Pool B Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Top League Pool B

Guest Team

BEROE 2

CHERNOM

DEYA SP

LOKOMOT

RAKOVSK

TSAREVO

VICTORI

Home Team

BEROE 2016 (BEROE 2)

3 - 1

CHERNOMORETS BYALA 2008 (CHERNOM)

2 - 3

2 - 3

DEYA SPORT (DEYA SP)

3 - 2

LOKOMOTIV PLD (LOKOMOT)

1 - 3

3 - 1

RAKOVSKI 1964 (RAKOVSK)

2 - 3

2 - 3

TSAREVO (TSAREVO)

1 - 3

0 - 3

VICTORIYA VOLLEY (VICTORI)

2 - 3

3 - 0