15 / mars 2023
Изток и Запад изравниха силите за полуфиналите във Висшата лига
Два отбора от група Изток и два от група Запад на Висшата лига ще спорят на полуфиналите

Два отбора от група Изток и два от група Запад на Висшата лига ще спорят на полуфиналите в първенството по пътя към Ефбет Супер Волей.

Двойките на полуфиналите са:

„Дунав“ – „Етрополе“
„Миньор“ – „Раковски 1964“

Отново ще се играят два мача при разменено гостуване, а при равенство в срещите ще важи правилото на златния гейм.

„Раковски 1964“ 3-1 „Ботев“

„Раковски 1964“ даде само гейм на „Ботев“ и си гарантира място на полуфинал във Висшата лига.
„Ботев“ стартира мача силно с 4-0. Домакините успяха да изравнят резултата при 12-12, но тимът от Луковит отново поведе 14-12. Този път „Раковски 1964“ реализира 4 поредни точки, с които пое водачеството 16-14. Последваха интересни минути, изравняване на резултата, промени във водачеството. „Ботев“ не успя да реализира своята възможност да
спечели при 24-22, както и още две, като домакините поеха нещата в свои ръце, за да поведат с 1-0 гейма след 27-25.
Втората част стартира оспорвано, но лек превес имаше отборът от Луковит – 4-3; 7-6; 15-12. „Раковски 1964“ успяха да изравнят при 18-18 и дори поведоха 20-19. До края домакините успяха да се
възползват от възможностите си и спечелиха с 25-21.
Третият гейм бе изцяло доминиран от „Ботев“, които започнаха с 4-0 и бързо направиха сериозна разликата 13-4; 16-7; 20-10. Тимът на Мирослав Братанов беше по-добрият на терена в тази част и спечели с 25-15.
Четвъртият гейм започна оспорвано и нито един от двата тима не позволи на противника да се откъсне в резултата. Оспорваната игра продължи през цялото време, като двата отбора си разменяха лидерството. В крайна сметка след 21-21 „Раковски 1964“ записа в актива си 4 поредни точки, с което спечели мача след 25-21.

„Дунав“ 3-2 „Звездец“
Отборите на „Дунав“ и „Звездец“ направиха истинско волейболно дерби в дунавския град, в което по-голямата издръжливост на домакините им
осигури победата.
Мачът започна силно за гостите от Горна Малина, които поведоха с 6-1;11-3 и успяха да запазят голямата разлика до 21-14. Добра игра на
домакините ги доведе до 21-22, но „Звездец“ успя да спре устрема на „Дунав“ и спечели първия гейм с 25-22.
Отборът на Красимир Миронов започна с 3-0; 6-3 във втората част. Гостите отговориха с поредни точки и резултатът беше изравнен за 8-8. „Звездец“ поеха лидерството за кратко при 13-12, но от „Дунав“
отбелязаха 4 поредни точки – 16-13. До края на гейма домакините не допуснаха промяна и изравниха за 1-1 гейма след 25-20.
Третата част започна по идентичен начин, но с обратен знак – с водачество за „Звездец“. Изравняването отново дойде при 8-8. След
13-13 играта вървеше точка за точка, докато при 17-18 „Дунав“ не реализира 3 поредни, за да излезе начело в самия край – 20-17. Тимът на Иван Генков изравни за 20-20. При 24-22 домакините пропуснаха два  геймбола и допуснаха ново изравняване на резултата 24-24. При 25-24 грешка допусна и гостуващият отбор, след което последваха още 4
неуспешни опита за „Звездец“ за спечелване на гейма, който все пак записаха в актива си след 31-29.
Трудният трети гейм несъмнено оказа влияние върху гостуващия тим, който изглеждаше по-измореният на терена в началото на четвъртата част и изоставаше с 3-7. След серия от 6 поредни точки след като затрудниха максимално посрещането на противника, „Дунав“ поведоха убедително с 13-4. До края на гейма „Звездец“ не успяха да се доближат до
противника и загубиха с 16-25.
Тайбрекът започна силно за домакините, които след 3-3 реализираха 5 поредни точки, за да поведат с 8-3. „Звездец“ успяха да скъсят дистанцията едва в края 14-13, но силите им не достигнаха за обрат в
гейма и мача. Така „Дунав“ си осигури място на полуфинала след 15-13 в тайбрека и две победи.
Отборът от Русе остава непобеден в първенството от началото.

„Миньор“ 3-1 „Родопа“
Лидерът на Запада „Миньор“ също си осигури място в полуфиналите след като успя да вземе чиста победа над „Родопа“.
Домакините от Перник опитаха да „стреснат“ противника още в самото начало стартирайки с 4-0 точки. Тимът от Смолян обаче показа характер и при изоставане 7-9, реализира 6 поредни точки, за да излезе начело – 13-9. „Родопа“ запазиха преднината си до 24-20, когато не успяха 3 поредни пъти да „затворят“ гейма и домакините бяха на точка
от изравняване 23-24. Все пак тимът на Алекс Ушев успя да реализира нужната 25-та точка и поведе с 1-0.
Гостите поведоха във втория гейм – 2-0; 4-2, но „Миньор“ отговори с дълга серия от реализирани точки и поведе с 7-4. До изравняване се стигна няколко пъти в гейма 13-13; 16-16; 18-18 като домакините поведоха в самия край 20-19. Този път домакините показаха характер и бързо си върнаха лидерството 21-20 и спечелиха гейма при 25-22.
Третият сет предложи на публиката в Перник силни емоции и оспорвано състезание – 4-4; 8-8; 13-13. При 15-15 „Миньор“ записаха 4 поредни
точки и показаха стабилна игра, за да спечелят с 29-19.
Домакините продължиха да са доминиращият отбор и в четвъртия гейм 6-2;9-5. „Миньор“ позволиха на „Родопа“ да се доближат на точка два пъти
13-12; 14-13, но не изпуснаха контрола и взеха желаната „чиста“ победа след 25-18, за да си осигурят място в следващата фаза.

„Етрополе“ 3-0 „Черноморец Бяла 2008“
Правилото за златен гейм осигури на „Етрополе“ участие в полуфиналите на Висшата лига след като двата отбора си размениха по една победа.
Първият гейм беше оспорван. Тимът от „Етрополе“ показа желание и успя да реализира своите възможности, за да поведе с 1-0 след 25-23.
Във втората част домакините доминираха изцяло на терена. Те не оставиха шанс на „Черноморец Бяла 2008“ да направи нещо различно и спечелиха с 25-13.
Гостите от Бяла показаха спортен хъс и желание за победа в третия гейм, но „Етрополе“ не допуснаха победата да им се изплъзне и „взеха“ мача след 25-22.
Така се стигна до „Златен гейм“, тъй като и двата отбора имаха по една победа и 3 точки. Отборът на домакините беше по-добрият на терена в този момент и спечели последното място на полуфинала след 15-10.